Rubriky
Žena

15 zajímavých faktů o Coco Chanel

Coco Chanel je oblíbená nejen díky jejímu neuvěřitelnému smyslu pro styl a zajímavé výroky. Ale její život byl také tím nejzajímavějším v odvětví módy.

Kdo byla Coco Chanel?
Módní návrhářka Coco Chanel je známá svými nadčasovými designy a malou černou. Ve dvacátých letech uvedla na trh svůj první parfém a nakonec představila oblek Chanel a malé černé. Sama se stala velmi uctívanou ikonou známou svými jednoduchými, ale propracovanými outfity spárovanými se skvělými doplňky, jako jsou perly.

15 ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O TÉTO IKONĚ

1. Nejprve byla kabaretní zpěvačka
Než se stala slavnou, Coco si vydělávala zpěvem v kavárénském prostředí. 

2. Coco, kdo?
Gabrielle Chanel získala jméno „Coco“ během svých pěveckých let. Když se proslavila dvěma populárními písněmi „Ko Ko Ri Ko“ a „Qui qu’a vu Coco“. Později všem řekla, že Coco je přezdívka, kterou jí dal její otec.

Madame Coco Chanel

3. Představila kalhoty pro ženy
Coco Chanel pobouřila svět módy, když si v Benátkách oblékla kalhoty, aby si usnadnila cestování gondolou. Coco Chanel se rozhodla, že neexistuje pohodlný způsob, jak jezdit na koni, když má na sobě dlouhou sukni. 

4. Uvedla na trh první značkový parfém
Coco Chanel nám dala nejslavnější parfém, Chanel No 5. Parfém byl uveden na trh v roce 1921 a měl své místo v historii zajištěno, když se Marilyn Monroe zeptali, co nosí do postele, a ona odpověděla „Jen pár kapek Chanel č. 5″. Říkalo se jí Chanel No 5, protože to byla 5. vůně z jejích vzorků. 

5. Vyrostla v sirotčinci
Když bylo Chanel 12, její matka zemřela na zánět průdušek. Její otec poslal její dva bratry, aby pracovali na farmě, a tři sestry nechal v klášteře Aubazine, který provozoval sirotčinec. 

6. Vkročila do světa módy navrhováním klobouků
Coco Chanel se naučila umění šití v sirotčinci. V roce 1910 se stala licencovanou mlynářkou a otevřela si butik na adrese 21 rue Cambon v Paříži s názvem Chanel Modes. Její první klientky byly prosté ženy, později šlo už o větší osobnosti.

7. Žila v hotelu více než 30 let
Coco Chanel žila osamělým životem a bydlela v hotelu Ritz v Paříži, kde v roce 1971 zemřela, ve věku 87 let. Přes den zůstala ve svém bytě a noci trávila v Ritzu. 

8. Coco Chanel vynalezla dámský oblek
Chanel způsobila revoluci v dámské módě, když je osvobodila od „šatů, ve kterých se nikdo nemůže hýbat“. Slavný oblek Chanel má sako inspirované armádou, kapsy a knoflíky, které vypadají jako šperky.

9. Měla hořkou osobnost
Coco Chanel nikdy nezmeškala příležitost kritizovat své současníky: obvinila Christiana Diora z oblékání žen jako křesel a řekla, že obdivuje Balenciaginy návrhy, ale zpochybňuje jeho schopnost střihů. Dokonce se pustila do návrhů Paula Poireta, které byly spíše kostýmy než oblečením, které lidé ve skutečnosti mohli nosit.

Coco Chanel interesting facts

10. Lev
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je lev v špercích Chanel tak přítomen? Protože její znamení zvěrokruhu byl Leo. Celý život držela sochu lva vedle svých cigaret a nůžek. Lev je také vidět vyrytý na spodcích tvídových obleků. „Jsem lev a jako on i já ukazuji své drápy, abych se chránila,“ řekla.

11. Černá byla její oblíbená barva
Ačkoli bílá, béžová, zlatá a červená jsou pro Chanel symbolické, černá byla její oblíbená barva. Pro Coco Chanel černá odhalila zářivost ženy a zdůraznila to podstatné. Věřila, že není nic elegantnějšího než malé černé.

12. Nacistická kolaborace
Odtajněné dokumenty francouzských tajných služeb odhalily, že Coco Chanel byla registrována jako člen Abwher (špionážní německé skupiny). Coco Chanel strávila většinu války v hotelu Ritz v Paříži a sdílela blízké pokoje s nacistickými generálními důstojníky, agenty a špiony. V důsledku toho musela opustit Evropu.

13. Chlapec Capel
Chlapec jménem Capel byl anglický hráč póla, ale je nejlépe známý jako milenec Gabrielle Chanel. Ti dva se setkali v roce 1909, zatímco ona byla milenkou jeho přítele Étienna Balsana. Capel seznámil mladou dívku s literaturou a byl tím, kdo financoval první obchody Coco Chanel. Jeho styl byl pro Chanel také inspirací, která přispěla k vytvoření Chanel Look. Capel zemřel při autonehodě v roce 1919. To bylo poprvé a naposledy, co Coco Chanel plakala. ,,Buď také zemřu, nebo dokončím to, co jsme spolu začali,“ řekla. 

14. Sláva v Americe
Pro svůj návrat, po druhé světové válce, si Coco Chanel vybrala své šťastné číslo. 5. února 1954 Chanel sledovala vlastní modely na přehlídce. Francouzský tisk zesměšňoval její návrhy a věk. Coco Chanel však měla najít slávu v Americe. Life, nejpopulárnější a nejčtenější časopis v Americe, napsal: ,,V 71 letech Gabrielle Chanel přináší více než styl, revoluci!“

15. Pohřeb
Na jejím pohřbu byla první místa obsazena jejími modely a její rakev byla pokryta bílými květy (kamélie, gardénie, orchideje, azalky a červené růže). Coco Chanel je pohřbena v Lausanne ve Švýcarsku. Její náhrobní kámen si navrhla sama návrhářka a je na něm symbolický lev. ,,Bez kamene nad sebou bych chtěla odejít, kdybych chtěla jít do nebe a oblékat anděly,“ řekla.