Batole na dovolenou do zahraničí? Na co myslet a čemu se vyvarovat?

Plánujete dovolenou do zahraničí s dítětem, batolecího věku? Pak musíte pořádně promyslet, kam pojedete na dovolenou, jakým dopravním prostředkem budete cestovat, jak dlouho potrvá cesta. Sice se těšíte na dovolenou, ale musíte hlavně myslet na svoje dítě. Výběr vhodné destinace a počasí je velmi důležité. Vaše batole může být poklidné a zvyklé na změnu prostředí, ale jsou i batolata, co to snášejí hůř. Proto než se rozhodnete někam vycestovat mimo ČR, vyzkoušejte, zda to zvládne. Jestli Vaše dítě těžce snáší změny, raději vyčkejte. Není nic horšího, než když se rodiče vidí na dovolené, bez ohledu na svého potomka. Zda risknete cestu s malým dítětem, je na každé rodině. Jsou rodiče, kteří jsou odvážnější a cestují s batolaty. Najdeme ale rodiče, co si raději počkají, protože jim to přijde urychlené a zbytečně riskantní.

Maminka s batoletem na pláží u moře

NA CO BY RODIČE MĚLI MYSLET, NEŽ VYRAZÍ NA DOVOLENOU S BATOLETEM MIMO ČR?

° Vyhýbejte se velmi horkému, vlhkému a chladného počasí

° Vynechejte příliš dlouhé cesty

° Velký časový posun Vašemu dítěti taky neprospěje

° Dejte přednost nízkým horám

° Vyhledávejte pro děti dovolené na venkově

° Přímořský klimat je prospěšný

 

Jak vnímáte rodiče, co táhnou batole na dovolenou mimo ČR? Připojíte se nebo raději počkáte, až Vaše dítě bude starší a bude mít z toho rozum?

Batole, které si hraje na pláži s kyblíkem

ZJISTĚTE SI DŮLEŽITÉ INFORMACE, NEŽ VYRAZÍTE NA DOVOLENOU S BATOLETEM

° Jestliže plánujete cestu do exotických zemí, pak nezapomeňte svoje batole naočkovat. To jaké očkování Vaše dítě dostane, doporučuje lékař. Ono totiž záleží na tom, do jaké země budete cestovat. Rozhodně je očkování nezbytnou součástí Vaší dovolené.

° Děti do tří let jsou velmi choulostivé na změny. Jestliže s dítětem cestujete k moři, pak je vhodné nevolit hlavní sezónu, kdy je největší horko. Příliš velké teplotní výkyvy jsou pro Vaše dítě nebezpečné, ze zdravotního hlediska. Vynechte opalovací rituál s dítětem, do věku tří let. I když je dítě ve stínu, vždy je zapotřebí opalovacího krému s nejvyšším UV filtrem. Nezapomeňte na dostatek tekutin pro Vaše dítě, aby nedošlo k dehydrataci. Dbejte u nich na sundání mokrých plavek, tím předejdete zánětům močových cest.

° Cestujte pokud možno autem. Pro dítě je to nejlepší varianta. Může se prospat, můžete kdykoli udělat přestávku. Pauza by měla být častěji. Nezapomeňte dítěti přibalit nějaké zábavné hračky, aby se nenudilo. 

° Rozhodně není doporučováno cestování autobusem delší cesty. V autobusu nemá dítě potřebný komfort, ať se to týká spánku nebo přebalování. Za jízdy by mohlo být neklidné a křikem může rušit ostatní cestující. Nehledě na to, z hygienického hlediska to není ta správná volba. V autobusu můžete očekávat vydýchaný vzduch, velké horko, zima, průvan.

° Cestování vlakem už není taková hrůza. Zde má dítě více prostoru, než v autě nebo letadle. Může se procházet, spát. Oceníte toaletu, která je k dispozici.

° Pokud na dovolenou budete cestovat letadlem, Vašemu dítěti to nemusí ani vadit. Ale můžou u něj nastat bolesti hlavy při klesání, tak jako u dospělého. Pokud potřebujete dítě zklidnit, pak je doporučeno mu zakrýt nos i ústa a krátce mu dýchněte do pusinky. Je to jednoduché a bezpečné pro Vaše dítě. Doporučeno při vzlétání a přistání. Výběr sedadla v letadle berte na zřetel, kvůli dítěti budete potřebovat více prostoru.

° Během dovolené může u dítěte nastat nějaký zdravotní problém, proto myslete na léky. Dítě se může potýkat s úžehem, úpalem, průjmem, poštípání hmyzem, které může být velmi nebezpečné.

° Myslete na pestrou stravu a hodně tekutin. Vybírejte ubytování na úrovni. Pokud možno, vařte si sami ze svých potravin.

Jestli si chcete dovolenou užít, nemusíte cestovat daleko a vystavovat dítě velkému riziku. Není na škodu nějaký ten rok počkat, až bude Vaše dítě starší. Bude vnímat vybranou dovolenou mnohem intenzivněji, než batole. Pečlivě si předem vše naplánujte, aby Vaše dítě mělo vše potřebné a nebylo nijak omezováno. Nezapomeňte na důležité informace, které budou rozhodujícím faktorem, pro rozhodování o Vaší dovolené.