Chaotická domácnost? Zjistěte, jaký jste organizační typ!

Bojujete doma s nepořádkem? Vyzkoušeli jste již všechny internetové “hacky”, neustále nakupujete nové pořadače, kontejnery a organizéry do zásuvek, ale pořádek vezme za pár dní za své? Tak to jste ještě neobjevili svůj systém. Stejně jako v dalších oblastech života, neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. To, co funguje vaší kamarádce, nemusí platit na vás a vaši rodinu. Kanadská youtuberka a dnes již i organizační expertka s vlastním televizním pořadem Hot Mess House Cassandra Aarssen je autorkou organizační typologie, kdy definovala 4 druhy  podle způsobu organizace: můžete se identifikovat jako typ včela, cvrček, motýl nebo beruška. Každý z typů má svou obecnou charakteristiku a rady, jak uspořádat váš domov tak, aby co nejlépe vyhovoval právě vám.

 

Organizace oblečení

 

Například motýl má potíže udržovat věci na svých místech, pokud jasně neví, kde jsou. Jeho životní krédo je sejde z očí, sejde z mysli – úložné prostory ve skříních a velkých bednách tak pro něj není příliš funkční, i když se mu líbí. Ideálně potřebuje mít všechny své věci na očích, jenže to si přiznejme není příliš praktické a takový běžný úklid znamenal hotové peklo, když si představíte, kolik předmětů by musel zvednout a přeskládat, jen aby utřel prach. Zároveň je i tvorem vizuálně chytlavým, takže také chce mít domov krásný na pohled. Jeho řešením jsou úložné prostory, do kterých snadno vidí – skleněné dózy a krabice s popisky. Popisků obzvlášť není nikdy dost. Na větší krabice, ve kterých skladujete více věcí, nalepte velké etikety s kompletním výčtem uloženého obsahu. Jen tak nebudete muset otevírat každou krabici zvlášť při hledání jednoho konkrétního předmětu.

 

Organizace spíže

 

Pokud vám v Cassandřině testu vyjde jiný organizační typ, nezapomeňte ještě na ostatní členy své domácnosti: například děti bývají také více vizuální a přesné lokace uložených předmětů ocení. Benefitem pro vás je, že už je nebudete muset nutit do úklidu – když přesně vědí, kde má která věc místo, je pro ně udržení pořádku hračkou, kterou vám rádi předvedou!