Je lepší investicí koupě bytu, či rodinného domu?

Koupě nemovitosti není zrovna malá investice, a mnoha lidem se dnes nepoštěstí ani to, že by si mohli vybírat. Pokud však máte možnost pořídit si vlastní bydlení, nejspíš se rozhodujete mezi bytem, a domem. Obojí má totiž své pro a proti. Jaká to jsou?

Rodinný dům

Nespornou výhodou většiny rodinných domů je fakt, že k nim náleží i kousek, či dokonce kus dalšího pozemku, tedy zahrada. Mít vlastní zahradu rozhodně není k zahození, jelikož zde můžete mnohé vypěstovat, slunit se, pořídit si vlastní bazén, či dětské hřiště. Rovněž zde můžete pořádat grilovací sešlosti, využít své kutilské nadání, a spoustu dalších věcí. Mimo to bývají domy místem většího soukromí, jelikož zde není tolik vše slyšet, a na chodbě denně nepotkáváte sousedy, což mnozí také dovedou ocenit. Značnou nevýhodou je, že veškeré náklady na opravu, a nebude jich zrovna málo, padají jen a jen na vaši hlavu. Práce na domě totiž nikdy nekončí, a nejedná se o levnou záležitost. Jen co dokončíte jednu věc, rozbije se druhá. 

rodinný dům

Byt

Výhodou bydlení v bytě jsou pak rozhodně menší náklady na opravy, ale i bydlení. Bydlení v bytě je tedy pohodlnější variantou, a takzvaně bez práce, tudíž můžete volný čas trávit vždy dle svého. Nevýhodou pak je nedostatek prostoru, a rovněž soukromí. Moderní bytovky sice mají o něco tlustější stěny, avšak váš večírek na balkoně sousedé možná neocení. Některé bytové domy pak mají pro své rezidenty rezervována parkovací místa, ale ve většině případů se o parkování, zvláště pak ve městech, hodně bojuje. 

bytový dům

Jaká jsou tedy pro a proti, v čem je lepší byt, a v čem dům?

  • V bytě jsou menší náklady na bydlení.
  • V domě je vždy větší soukromí.
  • V bytě je méně práce.
  • Dům má vlastní zahradu, kam lze umístit cokoliv si přejete.
  • Dům má vlastní parkovací místo.
  • V domě můžete pořádat večírky.

Pokud tedy stojíte o soukromí, a rodinný život, je dům rozhodně lepší volbou. Pokud však neustále jezdíte za prací, a nechce se vám do nemovitosti investovat spousta času a peněz, vychází lépe byt.