Kdy začít se sportem?

Sport, nebo celkově pohyb, by měl být nedílnou součástí každého z nás. Možná jste ale někdy přemýšleli a snili o tom, že budete v televizi, závodit o zlaté medaile. Bohužel, pokud nezačnete v co nejdřívějším věku, pravděpodobně se tak nestane. Na druhou stranu…

Atletika

Talent na sport se projevuje až v pubertě

Ano, říká se „začít co nejdříve“, ale talent na daný sport se dle studií prokáže až v pubertálním věku. Samozřejmě je dobré vést děti ke sportu odmala, výhodu budou mít, pokud se nějakému sportu věnují závodně – je to dobrá příprava pro pozdější přechod na jiný sport.

Dřina a píle

Začít ale můžete kdykoliv. Kdo ví, třeba to někam, dotáhnete, s dostatkem dřiny a píle. Neměli byste vynechávat tréninky (pokud jste nemocní tak ano, to je jiná situace), měli byste se vzdělávat a neustálena sobě pracovat, abyste se mohli jen a jen zdokonalovat.

Jako příklad si vezmeme krasobruslaře. Možná se Vám nebude chtít vstávat na trénink ve čtyři ráno. Možná Vás budou bolet nohy a budete mít otlačeniny z bruslí. Vzdáte to ale? Přestanete tam chodit jen kvůli Vaší „lenosti“? Nebo se do toho opřete a budete se snažit?

Plavání

Jak vést dítě k tomu, aby se věnovalo sportu?

Dítě musí sport bavit. Jinak to nepůjde. Pokud se mu nebude chtít na trénink, vždycky si vymyslí něco, čím Vás jednoduše přesvědčí. Tu ho bude bolet v krku, jindy zase noha… až nakonec přestane chodit úplně.

Také musíte dítě motivovat. Všichni jsou ve finále nadšení, když vyhrají nějakou medaili. Je třeba mu ukázat, že je to možné. Pak bude mít čím dál tím víc větší motivaci rvát se o nejvyšší příčky.

Nebuďte ale příliš přísní, to nikam nevede. Spíše to působí, jakože si plníte sny skrze Vaše dítě. To není správný přístup.

Ať už začnete v jakémkoliv věku, nezapomínejte, že sport je lék. Je tedy jedno, jestli vyhrajete nebo budete sportovat jen rekreačně – hlavně, že Vás pohyb baví!