Když se nedaří vyčistit odpad u záchodu
Zanesení a neprůchodnost odpadového potrubí u toalety je celkem běžná technická závada. Někdy stačí více toaletního papíru najednou a při spláchnutí se záchodová jímka zaplní vodou a výkaly až k hornímu okraji. Na takovéto situace většinou postačí gumový zvon, a nemáte-li potíže s ním pracovat, nevadí vám kontakt s výkaly a zápach, pak je to celkem efektivní čisticí proces. Jenže ne vždy se daří čistit odpady tak snadno, někdy ani gumový zvon nezabere. Jste-li zarputilí a snažíte se za každou cenu v této činnosti uspět, raději se zklidněte a zavolejte instalatérský havarijní servis.
Strkání drátů do odpadu – toto není příliš rozumné řešení, neboť pokud se vám drát v potrubí zasekne, bude obtížné jej j vyprostit a může to velmi zkomplikovat a prodražit vzniklou situaci. Jestliže gumový zvon nezabere, nic do záchodu nestrkejte a povolejte na havarijní situaci instalatéry.
Kyseliny a louhy – například louh sodný se používá pro čištění odpadového potrubí u kuchyňských dřezů nebo u sifonů v koupelně. Tehdy ale čištění zabírá jen v případě, dodrží-li se správný postup – louh se musí sypat do prázdného potrubí, které není zaplněné vodou, čím více vody se nachází v potrubí, tím více se louh vodou ředí a méně působí. Nasypat tedy louh do záchodu, který je plný vody, nebude mít patřičný čisticí efekt.
Problém je až v kanalizaci – nejde-li odpad prorazit gumovým zvonem, problém může být až v kanalizaci, a na to je zapotřebí volat instalatéry. Kanalizační potrubí se čistí speciálními stroji, je na to zapotřebí buď vysoký tlak vody nebo frézovací hlava, někdy je nutné z kanalizace odplavit kameny, bahno, písek, listí, větve či kořeny stromů a další naplavené nečistoty. Na čištění kanalizace amatér nestačí a tato závada může ovlivnit chod mnoha domácností, nejen té vaší s ucpaným záchodem.