Nedosatek testosteronu – příznaky, příčiny a důsledky


Nízká hladina testosteronu. To je stav, kdy vaše varlata neprodukují dostatečné množství testosteronu, co je pohlavní hormon. Nízká hladina testosteronu nezůstane bez povšimnutí, provází ji totiž nejrůznější příznaky. Pokles tohoto hormonu je běžný s rostoucím věkem, ovšem jsou jisté normy, kdy není pokles přirozený v jakémkoliv věku. Co takový testosteron vlastně dělá? Podporuje produkci spermatu, pomáhá k vývoji pohlavních orgánů, podporuje růst svalové hmoty, udržuje správnou hladinu červených krvinek, podporuje optimální hustotu kostí, má vliv také na náš psychický stav a na sexuální funkci.

muž

ak se stane, že máte málo testosteronu? Co tento fakt způsobuje? Je několik rizikových faktorů, které se pojí s tím, že se u vás může projevit nízká hladina testosteronu. Je to věk nad 40 let, obezita, diabetes mellitus, spánkové apnoe, cirhóza jater, chronické onemocnění ledvin nebo HIV či AIDS. Může se samozřejmě jednat také o poruchu a onemocnění varlat nebo poruchu funkce hypofýzy, což je endokrinní žláza, které se říká podvěsek mozkový a řídí vylučování velkého množství hormonů. A co příznaky? Vyskytnou se nějaké, pokud máte nízkou hladinu testosteronu. Ano, nízkou hladinu testosteronu doprovází určité příznaky.

muž

Mezi ty nejčastější patří poruchy erekce, potíže s pamětí, úzkosti a deprese, zvýšení procenta tělesného tuku, zvětšení prsní tkáně a snížení výdrže při sexu. Jak se přijde na to, že máte nízký testosteron? Pokud na sobě pociťujete příznaky, které jsme uvedli, navštivte lékaře. Ten sesbírá informace pomocí rozhovoru, provede vám fyzikální vyšetření a také vám pravděpodobně udělá krevní testy, které odhalí, jakou máte aktuální hladinu testosteronu. Pokud bude nízká, lékař začne váš stav řešit. Nejčastěji léky, injekcemi nebo produkty, které obsahují testosteron, dokud se vaše hladina nevrátí do normálu.