Zaostřeno na kalhoty

Na začátek něco z jejich historie. První „vlaštovka“ se objevila v Paříži ve třicátých letech devatenáctého století. Tehdy spisovatelka George Sandová začala oblékat kalhoty (a pánské obleky vůbec) na protest proti nerovnoprávnosti žen. Mohutnější vlna ženského vzdoru pak přišla přibližně o sto let později, kdy sufražetky a avantgardní umělkyně šokovaly společnost nošením pánských obleků. Zhruba ve čtyřicátých letech dvacátého století byly kalhoty všeobecně uznány jako součást dámského odívání, ale pouze za stanovených podmínek.
děravé kalhoty
Ženy se mohly v kalhotách pohybovat na zahradě, na pláži či při sportu, nesměly se v nich však objevit na ulici. Postupně začaly být ženy v kalhotách tolerovány více. Hodně tomu napomohla druhá světová válka, která donutila mnoho žen vklouznout do kalhot. Definitivně vzalo konvenční dámské oblékání za své, když v padesátých letech dorazila do Evropy americká džínová móda.
kalhoty na šňůře
Dnes si dámský šatník bez kalhot nelze představit. Na rozdíl od pánských kalhot prošly ty dámské změnami a rozkvetly do mnoha podob. Vybírat může žena z mnoha střihů i délek, limitována je pouze typem své postavy.
§ Nepochybnou klasikou se staly rovné kalhoty, které mají stejnou šířku nohavic po celé jejich délce. Často jsou součástí kostýmů žen na vyšší pracovní pozici.
§ Oblíbené jsou v posledních letech tzv. cigarety, tedy hodně úzké kalhoty těsně obepínající nohy. Zvláště pak v denimovém provedení. Tento typ ale sluší pouze štíhlým ženám.
§ Dále si můžete vybrat střih, který je nahoře volnější a ke kotníkům se zužuje, nebo naopak nohavice rozšiřující se od boků nebo až od kolen. Kalhoty hodně volné od boků proslavila Marlene Dietrich.
§ V neposlední řadě je tady poměrně čerstvý hit – kalhoty se sníženým sedem, tzv. harémové.
Samostatnou kapitolu tvoří džíny. Prodávají se ve všech výše uvedených střizích, i v několika dalších. Názvy střihů jsou anglické, ale jejich vysvětlivky najdete v každé prodejně. Dlouhodobě oblíbený trend jsou roztrhané džíny, oblibu získaly i džíny různě zdobené.

Ani délka nohavic již není striktně dána, ale pozor – každý střih kalhot snese jinou délku. Když si oblečete úzké kalhoty nad kotníky, nebude se vám nikdo smát, že čekáte velkou vodu, ale k rozšířeným nohavicím se tato délka nehodí.
troje kalhoty
Dámské kalhoty musely ujít dlouhou cestu, než v šatníku žen zakotvily natrvalo. Dnes však představují oblíbené oblečení pro volný čas, ale i do zaměstnání či na společenské akce. Na módních přehlídkách dámské kalhoty nesmí chybět, dokonce se na molech objevil i model rozpustný ve vodě.