Žena s velkým Ž – Věra Čáslavská

Pamětníci, kteří sledovali na televizních obrazovkách olympijské hry v Mexiku v roce 1968, dají za pravdu, že na hrdost, kterou zažívali, už nezapomenou. Tenkrát, necelé dva měsíce před okupací naší země sovětskou armádou, Věra Čáslavská uchvátila naprosto všechny. Svým suverénním výkonem ve víceboji, k tomu ovládla i bradla, prostná a přeskok. Ke zlatu přidala ještě stříbrnou medaili za sestavu na kladině. Stala se hrdinkou her a byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa. Spolu s Emilem Zátopkem jsou dodnes největšími legendami domácího sportu. Zlatá Věra dosáhla na 140 medailí, čtyřikrát se stala mistryní světa v gymnastice a jedenáctkrát mistryni Evropy. Sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile ji řadí mezi nejvýraznější sportovce olympijských her.

Olympijské kruhy

Věra Čáslavská se narodila 3. května v roce 1942. Už od dětství se u ní projevoval nevšední pohybový talent. Nejdříve navštěvovala hodiny baletu, poté přidala krasobruslení a ve čtrnácti letech začala s gymnastikou. Od počátku měla štěstí na kvalitní vedení v podobě Evy Bosákové. Ta Věru připravila na její úspěšnou dráhu. Už v roce 1958 startovala na mistrovství světa v Moskvě. Jako nejmladší účastnice. O rok později už dosáhla na první příčku v evropském šampionátu v Krakově. V roce 1962, díky své píli a tréninkové dřině, se na MS v Praze dostala na vrchol a zařadila se mezi světovou špičku.

Nezapomínáme...

Snad největších sympatií se Věře Čáslavské dostalo v Japonsku v roce 1964. Ti si sympatickou blondýnku velice oblíbili. Snad k tomu přispěl i pád, který ji připravil o triumf na bradlech. Ale Věra se nedala a zacvičila celou sestavu znovu. Bezchybně. Po světovém úspěchu v Mexiku, v roce 1968, upadla díky svým politickým postojům v nemilost. Nemohla sehnat žádnou práci měla zákaz vycestovat za hranice. Do popředí zájmu se Věra Čáslavská dostala až po listopadu 1989. Jako poradkyni si ji vybral prezident Václav Havel. V letech 1995 – 2001 pracovala jako předsedkyně Českého olympijského výboru. Je nositelkou mnoha ocenění, kterých se jí za její sportovní činnost a občanské postoje dostalo. Zemřela 30. srpna 2016 ve věku 74 let.